Zdecydowałeś się na zakup mieszkania w nowym budynku. Na co zwracać uwagę, jakie pytania zadawać, czemu ufać, a co sprawdzać? Droga do wyboru mieszkania nie jest łatwa. Szczególnie ci, którzy kupują nieruchomość po raz pierwszy będą mieli z tym trudności. Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji w jednej, dwóch…
Jak wybrać mieszkanie w nowym budynku?
Ważne jest, aby mieć dobry start. Przede wszystkim należy ustalić, na jakim etapie budowy najlepiej jest kupić mieszkanie. Od tego zależy, jakie opcje weźmiesz pod uwagę.
Upewnij się, że zbadałeś rynek. W przeciwnym razie możesz przegapić wiele rzeczy, które są ważne przy wyborze mieszkania. Warto na przykład dowiedzieć się, jakie budowy trwają lub są rozpoczynane w sąsiedztwie. Nowe wieżowce zablokują widok, o którym marzyłeś kupując mieszkanie.
Na co zwrócić uwagę oprócz tempa rozwoju w okolicy:
- ceny i ich tendencje spadkowe/wzrostowe;
- stosunek podaży do popytu;
- aktywność rynku pierwotnego Odessy: gdzie jest podniecenie, a gdzie stagnacja;
- płynność obiektów.
Jest wiele niuansów do rozważenia. Rynek jest jak żywy organizm, którego nie da się przewidzieć ze 100% pewnością. Po obiektywnej ocenie własnych sił, wielu decyduje się na zwrócenie się do ekspertów . Pomogą Ci, odpowiedzą na Twoje pytania i nauczą Cię jak wybrać odpowiednie mieszkanie. Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić to sam, pokażemy Ci, co powinieneś zbadać i sprawdzić.
Wiarygodność budowniczego
Czy jest to w ogóle możliwe do sprawdzenia? Wiarygodność budowniczego, jego historia i reputacja w dużej mierze zadecydują o tym, czy powinieneś z nim współpracować.
Wyobraź sobie: Twój znajomy nagle prosi Cię o dużą sumę pieniędzy. Nie widziałeś go od lat, nie wiesz nic o jego sytuacji finansowej i ogólnie niewiele wiesz o jego życiu. Nie może zaoferować Ci żadnego zabezpieczenia i nie może jasno wyjaśnić, kiedy i jak zamierza Cię spłacić. Czy powierzyłbyś takiemu człowiekowi swoje pieniądze?
Teraz przypomnij sobie, co zrobiłby w takiej sytuacji bank. Jeśli poprosisz o kredyt, bank sprawdzi twoją historię kredytową, średni miesięczny dochód oraz jak i kiedy zamierzasz go spłacić. Nikt nie udzieli ci pożyczki na twoje słowo honoru. Bank zgodzi się na transakcję tylko wtedy, gdy ryzyko utraty pieniędzy jest bardzo małe.
Sytuacja z zakupem domu w nowym osiedlu jest bardzo podobna – powierzasz deweloperowi pewną (i zazwyczaj dużą) kwotę pieniędzy pod zastaw przyszłego domu. Prosta i nieskomplikowana transakcja. Dajesz pieniądze teraz, a deweloper zwraca Ci je po pewnym czasie w postaci interesującej Cię nieruchomości. To jest to, na co się zgadzasz, kiedy podpisujesz umowę i przekazujesz pieniądze.
Comments
Dobrze zwrócić uwagę na to czy cena jest odpowiednia do jakości. Mieszkań jest dużo, a szkoda przepłacać jedynie za atrakcyjną lokalizację.