Co robić, żeby mieszkać w nowoczesnym stylu?

Co to znaczy właściwie mieszkać nowocześnie?

Wiele z rzeczy, które obecnie nas otacza określa się jako nowoczesne, to słowo szczególnie często możemy spotkać w reklamach. Tylko co właściwie oznacza ta ‘nowoczesność’? I jak wprowadzić ją do swojego domu?

Myśląc o nowoczesności pierwsze przychodzi mi na myśl to, że należy postrzegać ją jako coś o szerokim spektrum. Możesz mieć nowoczesny samochód, ale także myśleć, czy tworzyć w taki sposób. Czyli odnosi się ona zarówno do kwestii stricte materialnych, jak i do tych w obszarze naszego umysłu.

Kwestia pierwsza: nowoczesny wystrój

Zaczynając od początku warto pochylić się nad kwestią, tego co widzimy jako pierwsze, czyli wystrój. Co zrobić, żeby osiągnąć nowoczesny wygląd wnętrz?

Pierwsze co przychodzi na myśli i co warto z pewnością zastosować w swoim życiu i pomieszczeniach to minimalizm. Można go zaliczyć do jednego z najbardziej nowoczesnych trendów. Otaczanie się bardzo dużą ilością rzeczy w domu to zdecydowanie domena czasów, które już dawno minęły. Oglądając stare seriale można zauważyć różnice w przedstawianiu ‘typowych’ wnętrz nawet z lat ‘90, a tych trendujących obecnie. Kiedyś popularne było trzymanie dziesiątek tzw. bibelotów, które często spełniały tylko jedną funkcję i niestety było to zbieranie kurzu .

Obecnie odchodzi się od takich praktyk na rzecz ‘czystszej’ przestrzeni. Stawia się na gładkie fronty w meblach, które wpasują się w otoczenie, mniejszą liczbę ozdób lub całkowicie rezygnuje się z dodatkowych przedmiotów na blatach i półkach.

Jeśli chodzi o kolory, na pewno warto postawić na monochromatyczne projekty urozmaicone na przykład pojedynczymi detalami w mocnych kolorach.

Połączenie czerni i bieli z jedną wyróżniającą się barwą np. czerwienią czy butelkową zielenią to dobry wybór zarówno przy tworzeniu stylizacji dla siebie, jak i wyglądu swoich wnętrz.

Chcesz być nowoczesny? Bądź eko!

Kolejna kwestia z kategorii obowiązkowych na check liście do spełnienia, by mieszkać nowocześnie to wprowadzenie do swojego życia zasad życia ekologicznie. Na początek możesz zacząć od najprostszych rzeczy, takich jak segregacja śmieci. Warto także zwracać uwagę na rozsądne zużywanie wody oraz prądu. Łącząc ze sobą ekologię i minimalizm warto też stosować się do myśli ‘zero waste’. Kupuj tylko to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne, nie wypełniaj na siłę lodówki jedzeniem, którego nie dasz rady zjeść. Im mniej zbędnych zakupów, tym mniej śmieci zalewających naszą planetę, a w pierwszej kolejności Twój dom.

Mówiąc już o produktach, które kupujemy warto zwrócić też uwagę na to, że bycie nowoczesnym, to bycie świadomym. Ciągle mówimy o zwiększaniu świadomości w wielu kwestiach, ale często pomijamy te, z którymi żyjemy na co dzień.

Czy rzeczywiście zwracasz uwagę na to, jakie produkty kupujesz?

Uzupełniając zapasy chemii do sprzątania warto zmienić używane od lat sztuczne produkty na te, które mają dużo mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Wiele firm, które stawiają na naturalność i dbanie o planetę wychodzi do klientów z ciekawymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest możliwość wielokrotnego uzupełniania plastikowych lub szklanych pojemników produktami takimi jak płyn do prania. Wyobraź sobie jak takie pomysły mogą zmniejszyć ilość produkowanych przez nas odpadów.

Nie ma nic bardziej nowoczesnego, niż otwarty umysł, świadomość i chęć rozwoju. Dlatego jeśli w swoim domu mądrze dobierasz produkty, dbasz o porządek i planetę, a do tego żyjesz jako szczęśliwy, otwarty człowiek – z pewnością możesz powiedzieć, że mieszkasz nowocześnie. To nie ogromna, zautomatyzowana posiadłość, czy inteligentny ekspres do kawy, a twój sposób na życie liczy się w tej kwestii najbardziej.

Autor

Comments

Dodaj komentarz